Ekonomi

9 çeşit Rize Mandalina tescillendi

10 yıllık çalışmanın ardından 9 Rize Mandalina çeşidi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEU) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi tarafından tescillendi.

2013 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın Ziraat Fakültesi akademisyenleri ve proje koordinatörü Kezban Yazıcı ile birlikte ‘Klon Seleksiyonu ile Rize Mandarini İyileştirme Projesi’ için adım atıldı. 10 yıllık proje sonucunda Rize’nin ilçelerinden alınan yaklaşık 53 klon sonucunda 9 farklı mandalina çeşidinin üretimi sorunsuz ilerledi. Kasım 2020’de 9 mandalina çeşidinin üniversite adına tescili için Tarım ve Orman Bakanlığı Tohum Tescil ve Sertifikasyon Merkezi’ne “Meyve Cinsi Tescil Başvurusu” yapılmıştır. Tohum Tescil ve Sertifikasyon Merkezi’nde yapılan değerlendirmeler sonucunda 9 adet Rize Mandalina çeşidinin tescili kabul edildi.

9 Rize Mandalina çeşidinin tescil edildiğini sosyal medya hesabından duyuran Kezban, “Ankara Tohum Tescil ve Sertifikasyon Merkezi’nde yapılan komisyon toplantısında 9 Rize Mandalina çeşidinin tescilini aldık. 10 yıllık çalışmamızı tescille taçlandırdık. .Ülkemizde narenciye sektörü hayırlı olsun.” . – RİZE

ferizli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu