Ekonomi

TÜRKONFED’in 6. durağı Diyarbakır oldu

DİYARBAKIR (İGFA) –TÜRKONFED Heyeti, Doğu-Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu’nun (DOGÜNSİFED) katkılarıyla, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve iş insanlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

DOĞUNSİFED’in ev sahipliğinde Diyarbakır’da düzenlenen etkinlikte “Düşlerimizdeki Türkiye” konulu bir konuşma yapan TÜRKONFED Yürütme Konseyi Başkanı Süleyman Sönmez, “İçinde yaşadığımız siyasi ve toplumsal atmosfer, ortak acılarla birlikte, heyecanlar ve sevinçler; Bilimin, kuralların ve kurumların müzakere ve uzlaşı temelinde inşa edildiği ‘Ulusal Dönüşüm’ü başlatmak için değerli bir fırsatın arifesindeyiz. Ekonomiden demokrasiye, eğitimden gençliğe, kadından çevreye Türkiye’nin aydınlık geleceğini aklın ve bilimin ışığında inşa edebiliriz. Kalkınmayı başarmış ortak bir Türkiye hayaline ulaşmanın yolu, bölgesel gelişmişlik farklılıklarını ortadan kaldırmak ve bunların aşılmasında kilit rol oynayacak KOBİ’lerimizi güçlendirmekten geçiyor.”

“Yeni kabinemizin ekonomi kadrosunun ilk açıklamalarını olumlu karşılıyoruz. TÜRKONFED Yürütme Konseyi Başkanı Süleyman Sönmez şunları söyledi:

“Ekonomik ve finansal istikrarın en büyük düşmanı belirsizliktir. Çünkü üretim yatırım arar ve yatırım finansal istikrar ve öngörülebilirlik arar. Ne yazık ki ekonominin değişmez kuralı dışında kesintili yollar arandığında orta ve uzun vadede kalıcı devamlılıktan da vazgeçiyoruz. Şimdi ekonomimizi güçlü kılmak için inanç yollarına ihtiyacımız var. 2. yüzyılın kalkınma reçetesi can simidi değil, kaynağın hep canlı olmasını sağlayacak sürdürülebilir, kapsayıcı, çevre ve insan odaklı politikalar olmalıdır. Ayrıca liyakatle yönetilen kurumlarımızın bağımsızlığı, şeffaflığı ve hesap verebilir yaklaşımı, üretim ve yatırım ortamının dokunulmazlığını güçlendirecektir.”

haberelbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu