Haber

ABD, Taliban yetkilileriyle görüşmek için Doha’ya gidiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerin bu hafta Katar’ın Doha kentinde Taliban yetkilileriyle görüşeceğini söyledi.

ABD ve Taliban’ın sonu gelecek. ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerin bu hafta Katar’ın başkenti Doha’da Taliban yetkilileri ve Afganistan’ın saygın bakanlıklarından “teknokratik profesyoneller” ile görüşeceğini söyledi. Açıklamada, görüşmede ekonomi, güvenlik, kadın hakları, uyuşturucu üretimi ve kaçakçılıkla uğraşmanın ele alınacağı belirtildi.

“ABD politikasında herhangi bir değişikliğe işaret etmiyor”

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, görüşmenin Taliban’ın tanınmasına, normalleşmesine veya meşruiyetine dair herhangi bir gösterge teşkil etmediğini belirterek, ABD’nin insan hakları ihlallerine ve kadın ve kız çocuklarının toplumdan dışlanmasına vurgu yaptı. Afganistan’da Taliban yönetimi altında. endişelerini yineledi. Patel, “Bu, ABD politikasında herhangi bir gelişigüzel değişiklik olduğunu göstermiyor. Taliban bizim çıkarlarımıza uygun olduğu zaman onunla uygun şekilde ilişki kuracağımız konusunda çok nettik” dedi. söz konusu.

Taliban, 2021’de NATO ve ABD güçlerinin çekilmesinin ardından 20 yıl sonra Afganistan’da yeniden iktidara geldi. – WASHINGTON

habertosya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu